STOWARZYSZENIE PARCINA WITA I ZAPRASZA!

startParcinagliderszkołaszybowcezasłużeni Grodźczaniemodelarstwo_grodziechistorieBędzinGrodziecluftwronabisszybowisko

Cztery lata działalności Stowarzyszenia "Parcina"


     Jako Stowarzyszenie "Parcina" od początku swojej działalności jesteśmy współorganizatorami festiwali modelarskich w Grodźcu, targów i pokazów modelarskich, wystaw historyczno-lotniczych w muzeach regionalnych oraz imprez edukacyjnych adresowanych do młodzieży. Uczestniczymy też co roku w Małopolskim Pikniku Lotniczym, na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego, w Krakowie. To tylko niektóre z licznych działań naszego Stowarzyszenia. Jedną z naszych cenniejszych inicjatyw jest oddanie tzw. białej karty - hangaru szybowcowego, na wzgórzu "Parcina" do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach.
     W lutym 2010 r. zorganizowaliśmy wystawę w sosnowieckim muzeum - Pałacu Schoena pt. "Militaria - broń pancerna w miniaturze". Była ona poświęcona historii broni ukazanej w postaci modeli i oryginalnych elementów polskiej broni pancernej okresu wrześniowego. 20 czerwca 2010 r. nasze Stowarzyszenie przekazało Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie pierwszy wyremontowany model samolotu słabo silnikowego "SMYK". Będzie on wyeksponowany na wystawie modelarskiej, w nowo oddanym budynku Muzeum. Kierownictwo MLP czeka na kolejny model, który został przekazany modelarni do odrestaurowania. Jest to model polskiego przedwojennego samolotu RWD-6.
     Stowarzyszenie wzbogaciło się także o nowy, cenny materiał archiwalny dotyczący przedwojennej działalności Szkoły Szybowcowej na Parcinie, w Grodźcu i będzińskiej LOPP. Z pewnością to nie koniec tego typu niespodzianek.
     Inną naszą inicjatywą było wykonanie makiety zamku w Rabsztynie koło Olkusza dla Stowarzyszenia "Rabsztyn". Budowa makiety trwała pół roku. Wykonana została w grodzieckiej modelarni, przez naszych kolegów ze stowarzyszenia: Wojciecha Marksa i Kazimierza Rauchfleischa. Jej pierwsza prezentacja odbyła się podczas VI Festiwalu Modelarskiego w Grodźcu. Od 3 lipca, w sezonie turystycznym makieta eksponowana jest w bramie głównej, ruin zamku Rabsztyn.
     Jak co roku nasze stowarzyszenie brało udział w VI Festiwalu Modeli Redukcyjnych w Grodźcu, podczas którego ufundowało Puchar Stowarzyszenia "Parcina" i Puchar Instruktorów Ziemi Będzińskiej. Uczestniczyliśmy też w VII Małopolskim Pikniku Lotniczym, na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Wzięliśmy też udział w Jurajskim Zlocie Dziwolągów i Innych Latających Modeli, w Porębie Górnej.
     Otrzymaliśmy również zaproszenie do udziału w obchodach Dni Śląskiego Dziedzictwa Narodowego w Kochłowicach. Zaprezentowaliśmy tam zbiory archiwalne dotyczące działalności szkół szybowcowych na wzgórzach Parcina i Hugona. I tak minęły nam cztery lata działalności. Z niecierpliwością czekamy, co też ciekawego nam przyniesie obecny rok...
Kazimierz Rauchfleisch
STRONA ISTNIEJE OD: 07.12.2010