STOWARZYSZENIE PARCINA WITA I ZAPRASZA!

startParcinagliderszkołaszybowcezasłużeni Grodźczaniemodelarstwo_grodziechistorieBędzinGrodziecluftwronabisszybowisko

5 LAT STOWARZYSZENIA PARCINA (2006 - 2012)

     Stowarzyszenie Miłośników Starych Szybowców i Samolotów "Parcina" obchodzi w tym roku 5-lecie swojej działalności. Zrzesza ono ludzi, którzy pragną aktywnie działać na rzecz ocalenia pamiątek związanych z działalnością byłej Szkoły Szybowcowej na wzgórzu Parcina w Grodźcu i z historią polskiego lotnictwa.
     Celem Stowarzyszenia jest też promocja i popieranie wszelkiej działalności związanej z modelarstwem i sportami lotniczymi oraz odbudowa lub budowa od podstaw replik szybowców motoszybowców i samolotów sportowych z okresu 1930 - 1939 związanych z działalnością byłej szkoły szybowcowej na Parcinie i z historią lotnictwa polskiego tego okresu. Szkoła ta była pierwszą, największa i najnowocześniejszą szkołą tego typu w Zagłębiu Dąbrowskim. Należała do śląskiego okręgu Ligii Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwgazowej.
     - Pan Józef Mędrek przed wojną wraz z kolegą Tomaszem Piekarczykiem na wzgórzu Parcina wypasał kozy i owce. Wielokrotnie był świadkiem startów szybowców.
Często wspominał jak pomagał szybownikom wciągać szybowce na miejsce startu. Pan Józef wspominał, że na Parcinie odbywały się pokazy lotnicze i zawody modelarskie.
Bardzo bogate archiwum fotograficzne przekazał mi Edmund Latkowski. Zdjęcia te obejmują działalność szkoły przed wojną i powojenną.
Ta historia zainteresował mnie na tyle, że postanowiłem przyjrzeć się bliżej pozostałościom hangaru na Parcinie. Wtedy już współpracowałem z Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie i pomyślałem, że może warto tą historią zainteresować pracowników Muzeum. Dlatego też z grupą pasjonatów postanowiliśmy założyć stowarzyszenie. I tak to się właśnie zaczęło... – wspomina Kazimierz Rauchfleisch, prezes "Parciny".
     Stowarzyszenie zarejestrowanie zostało 30 października 2006 r. Od tego czasu organizuje festiwale modelarskie w Będzinie i Krakowie, założyło Białą Kartę hangarowi na Parcinie, zbiera dokumentację dotyczącą szkoły na Parcinie jak i szybownictwa na terenie Polski południowej. Jego członkowie organizują wystawy lotniczo-modelarskie, konkursy, warsztaty i targi modelarskie.
Wykonali też makietę zamku z Rabsztynie i odbudowali model samolotu „Smyk” dla Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Cennym nabytkiem stowarzyszenia był podarowany przez Jerzego Lisowskiego z Sosnowca album z historycznymi zdjęciami i dokumentami dotyczącymi lotnictwa i modelarstwa zgromadzonych przez Stanisława Meusa, najbardziej zasłużonego dla Zagłębia, Śląska i całego kraju pilota i modelarza.

K.MaciejewskaSTRONA ISTNIEJE OD: 07.12.2010