STOWARZYSZENIE PARCINA WITA I ZAPRASZA!

startParcinagliderszkołaszybowcezasłużeni Grodźczaniemodelarstwo_grodziechistorieBędzinGrodziecluftwronabisszybowisko

STANISŁAW MEUS

STANISŁAW MEUS      Dzięki przekazanym albumom z fotografiami i wycinkami prasowymi Stowarzyszenie "Parcina" wzbogaciło się o bezcenne pamiątki dotyczące działalności Szkoły Szybowcowej na Parcinie, jak i działalności modelarsko-lotniczej Stanisława Meusa - najmłodszego pilota zagłębiowskiego w okresie przedwojennym.
     Bezcenne materiały fotograficzne i wycinki prasowe przekazali naszemu Stowarzyszeniu sosnowiczanie - Jerzy Lisowski i jego syn Bartłomiej.
     Stanisław Meus był najbardziej znanym działaczem lotniczo - modelarskim z Zagłębia Dąbrowskiego. Przed wojną był pilotem szybowcowym. Po wojnie działał przy Aeroklubie Śląskim, na Muchowcu oraz w Lidze Lotniczej.
     To dzięki jego osobistym staraniom powstał w 1964 r. pierwszy i najnowocześniejszy w Zagłębiu tor modelarski dla modeli na uwięzi w Polsce. Na torze tym rozgrywane były imprezy modelarskie międzynarodowej rangi, jak mistrzostwa Europy, czy Polski.
     Stanisław Meus był również kierownikiem Szkoły Szybowcowej w Grodźcu, do jej zamknięcia w 1948 r. oraz aktywnym komisarzem sportów lotniczych i sędzią modelarskim. Pisane przez niego artykuły znalazły szerokie uznanie również w wydawnictwach lotniczo - modelarskich, w kraju i zagranicą.
     Był bardzo uzdolniony artystycznie, czego dowodem są zachowane w albumach grafiki i pocztówki. Za swoją działalność był wielokrotnie odznaczany przez Aeroklub Polski.
     Podczas swojej, szerokiej działalności współpracował z takimi postaciami świata lotniczego i modelarskiego jak: J. B. Cynk, Zbigniew Luranc, Feliks Pawłowicz, Andrzej Morgała, Jerzy Rozwadowski.
     Bardzo aktywne życie pana Stanisława przerwała nagła śmierć w 1983 r., w Gdyni. Zmarł na zawał serca. Jest pochowany na jednej z sosnowieckich nekropolii.
     Ofiarowane nam albumy dotyczą początkowego, przedwojennego okresu jego działalności modelarskiej i harcerskiej. Pan Stanisław przed wojną działał również bardzo aktywnie w 42 Zagłębiowskiej Drużynie Harcerskiej im. Bartosza Głowackiego.
     Drugi album poświęcony jest szkoleniu szybowcowemu w szkole, w Tęgoborzu latem 1938 r. Największy z przekazanych albumów dotyczy całej działalności Pana Stanisława (w fotografii i wycinkach prasowych) od pierwszych, budowanych samodzielnie modeli po szeroką działalność sędziowską i modelarską.
     Album ten jest dla naszego Stowarzyszenia najcenniejszy, gdyż zawiera wycinki prasowe, unikatowe plakaty i zdjęcia z działalności Szkoły Szybowcowej na Parcinie.
     Udokumentowana jest także działalność Szkoły w okresie powojennym. Materiały te umożliwią pełne odtworzenie funkcjonowania tej jedynej na terenie Zagłębia Dąbrowskiego szkoły szybowcowej, w okresie powojennym.
     Chcielibyśmy, aby władze miasta Sosnowca upamiętniły osobę Stanisława Meusa. Może być to zarówno tablica pamiątkowa jak również nadanie patronatu jego osoby jednej z sosnowieckich ulic. W tej sprawie chcemy wystąpić do Rady Miasta Sosnowca


STRONA ISTNIEJE OD: 07.12.2010